GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5442026
nr 544 2026
Hilma Persson-Hjelm
(1877-1953), Sverige
Vas, Jugend, Signerad, HP 1917, 5091, Hilma Persson Hjelm, höjd: 20 (några små fotnagg)
Hilma Persson-Hjelm, svensk keramiker född 1877, död 1953.
måndag 29 september 2008
kl 17:31:41
Hilma Persson-Hjelm
Läs mer om Hilma Persson-Hjelm
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.